Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,6 miliona uczniów.
Dla kogo wsparcie?
Świadczenie przysługuje raz w roku w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia:
Kiedy świadczenie nie przysługuje:
Jak dostać świadczenie?
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Gdzie i kiedy złożyć wniosek?
Wnioski złożone po upływie terminu 30 listopada pozostawia się bez rozpatrzenia.
Kiedy rodzina otrzyma pomoc?
W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu rodziny otrzymają świadczenie nie później niż do dnia 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach w terminie maksymalnie 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Uproszczona procedura
W programie „Dobry Start" obowiązuje uproszczona procedura. Zrezygnowano z konieczności wydawania i doręczania decyzji administracyjnej.
Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail. Jeśli jednak takiego adresu zabraknie, to informację o przyznaniu świadczenia będzie można odebrać osobiście.
Decyzje administracyjne będą wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.